logo
Ana Sayfa
KIBLE
365 GÜN DUA
ABDEST VE TEYEMMÜM
AHLAK BİLGİLERİ
ALIŞ VERİŞ BİLGİLERİ
ALLAHÜ TEALA
Allah bes,bâki heves
Allah demekte ölçü
Allah güzeli sever
Allah intikam alır
Allah ismi
Allah korkusu
Allah sevgisi nedir?
Allah unutmaz
Allah var demek
Allah'a iman nedir?
Allah'a nur demek
Allah'a yaklaşmak
Allah'ı düşünmek
Allah'ı kim yarattı
Allah'ı sorgulamak
Allah'ı unutmamak
Allah'ın azabı
Allah'ın birliği
Allah'ın dua etmesi
Allah'ın gayreti
Allah'ın halifeleri
Allah'ın huzurunda
Allah'ın rızası
Allah'ın varlığı
Allahü teâlâyı anmak
Biz veya O demesi
Dünyada da ceza
El-Azîz ismi
El-Kuddüs ismi
El-Melik ismi
El-Mü'min ismi
El-Müheymin ismi
Erkek şahıs zamiri
Es-Selâm ismi
Esmâ-ül hüsna
Ganî kelimesi
Gayret-i ilahiyye
Gözyaşı rahmettir
İşitmesi ve görmesi
Kâfir ülkede doğan
Kim Allah içinse
Laiklerin tanrısı
Mekândan münezzehtir
Mekr-i ilahi nedir?
Rahman ve Rahîm
Rahmeti ve gazabı
Sevgide gevşeklik
Sıfatları
Sorgusuz ceza
'Tanrı' demek
Tefekkür ne demektir
Tefviz şiiri
Üniversiteliye cevap
+Allah'ın yaratması
ANA - BABA HAKKI
BOZUK FIRKALAR
BÜYÜ-SİHİR-HURAFELER
CENNET VE CEHENNEM
CİHAD
ÇEŞİTLİ KONULAR
DEVİR VE İSKAT
DİNİMİZ-BATIL DİNLER
DOĞRU İMAN BİLGİLERİ
ESHAB-I KİRAM
EVLİLİK VE AİLE
EVLİYAYI TANIMAK
FAİZ
FİTNE VE GIYBET
FİTRE-UŞUR-ZEKAT
GÖRGÜ KURALLARI
GUSÜL
HAC VE UMRE
HAYZ VE NİFAS
İDARECİLİK BİLGİLERİ
KUR'AN ÖĞRETMENİ
KUR'AN-I KERİM
KURBAN-ADAK
MEZHEPLER DOSYASI
MİRAS-FERAİZ VE BORÇ
MUCİZE-KERAMET-SİHİR
MÜBAREK GÜNLER
MÜZİK VE TEGANNİ
NAMAZ
NELERİ YİYEBİLİRİZ
NİKAH-TALAK-MEHR
ORUÇ
OSMANLI SULTANLARI
PEYGAMBER EFENDİMİZ
SAĞLIK BİLGİLERİ
SIRAT KÖPRÜSÜ
SÜNNET VE BİD'AT
ŞAFİİ İLMİHALİ
TESETTÜR
UYDURMA HADİS OLURMU
YEMİN VE KEFARETİ


Ziyaretçi Sayısı

Allah'a yaklaşmak

Sual: Allah'a nasıl yaklaşılır? Allah'a ulaşmakla aynı şey midir?
CEVAP
Dinimizde Allah’a kavuşmak tâbiri vardır. Allah’a ulaşmak diye bir tâbir olmadığı gibi ölmeden önce ruhun Allah’a ulaşması diye de bir şey yoktur. Bir âyet-i kerimede, öldükten sonra, (Bize kavuşmayı ummayanlar, işledikleri günahlar yüzünden Cehenneme gideceklerdir) buyuruluyor. Öldükten sonra Allah’a kavuşmayı inkâr etmek, dirilmeyi inkâr etmektir. Dirilmeyi inkâr eden de kâfir olur, ebedî Cehennemde kalır.
Allah'a yaklaşmak, Allah'ın rızasına kavuşmak demektir. Bu da iki yolla olur:

1- Doğru itikat sahibi olduktan sonra, ihlâsla ibadet etmekle, Allah'a yaklaşılır. Bu yol zor ve uzundur, ama imkânsız değildir. Genelde bütün Müslümanlar bu yolla Allah'a yaklaşmış olurlar.

2- Mürşid-i kâmilin sohbetidir. Allah adamları görülünce Allah hatırlanır ve Allah’ın feyzi alınır. Bu yolla çok kolay Allah'a yaklaşılmış olur. Mürşid-i kâmil bulunmadığı zamanlarda, onların kitapları okunarak da Allah’a yaklaşılır. Çünkü (Onların kitaplarını okumak sohbetin yarısıdır) buyuruluyor. Demek ki, iki saat kitap okuyan bir saat sohbette bulunmuş gibi feyze kavuşur.

Allahü teâlânın sevgisine kavuşmak

Sual:
Allahü teâlâya yakın olmak, yani Onun sevgisine kavuşmak için, ne yapmak lâzımdır?
CEVAP
İhlâs, ibadetleri, Allahü teâlâ emir ettiği için yapmaktır. Ehl-i sünnet olan her müminde biraz ihlâs vardır. Takva ile ve ibadet yapmakla, kendisine (Feyz) denilen kalb nurları gelir. Bir Velinin kalbinden saçılan bu feyzlerden alırsa, ihlâsı çabuk ve çok artar. (Takva), haramlardan nefret etmek, haram işlemeği hâtıra bile getirmemektir.

Allahü teâlâya yaklaşmak, Onun rızasına, sevmesine kavuşmak demektir. Allahü teâlânın Müminlerin kalplerine gönderdiği nurlar, feyzler, ibadetleri ve takvası çok olanlara, gelmektedir. Yani, bunların feyz almak istidatları, kabiliyetleri artar. Feyzler, Resulullahın mübarek kalbinden yayılmaktadır. Gelen feyzleri almak için, Resulullahı sevmek lâzımdır. Sevmek de, Onun ilmini, güzel ahlâkını, mucizelerini, kemâlâtını öğrenmekle hâsıl olur. Resulullah da, onu görüp severse, feyz alması çoğalır. Bunun için, sohbetinde bulunup, güzel yüzünü görenler, tatlı sözlerini işitenler, daha çok feyz aldılar. Eshâb-ı kirâm, bunun için, çok feyz alıp, kalbleri dünya sevgisinden temizlenerek, ihlâs sâhibi oldular. Kavuştukları nurlar, feyzler, Evliyanın kalplerinden dolaşarak, zamanımıza kadar geldi.

Bir kimse, kendi zamanında bulunan bir Veliyi tanıyıp, çok sever ve sohbetinde bulunarak, kendini sevdirirse, Resulullahın mübarek kalbinden Velinin kalbine gelmiş olan nurlar, bunun kalbine de akarak kalbi temizlenir. Sohbetine kavuşamazsa, onu düşünmesi, yani Velinin şeklini, yüzünü hatırına getirmesi de, sohbetinde bulunmuş gibi olur. Mazher-i Cân-ı Cânân hazretleri, (Bütün feyzlere, bütün nimetlere, üstatlarıma olan sevgim sebebi ile kavuştum. Kusurlu ibadetlerimiz, bizi Allahü teâlâya yaklaştırmağa sebep olabilir mi?) dedi. Yani, mürşidi sevmek, onun kalbinden saçılan feyzleri almağa sebep olur. Feyz alınca, ihlâs hâsıl olur. İhlâs ile yapılan ibadet de, insanı hakiki imana kavuşturur. (Künûz-üd-dekâık)deki hadîs-i şerifte, (Her şeyin membaı vardır. İhlâsın, takvanın membaı, kaynağı, Ariflerin kalpleridir) buyuruldu.

Veli olmak için, yani Allahü teâlâya yakın olmak, yani Onun sevgisine kavuşmak için, ihlâs ile ahkâm-ı islâmiyyeye uymak lâzımdır. Ahkâm-ı islâmiyyeye uymak, önce Ehl-i sünnet âlimlerinin bildirdikleri gibi iman etmek, sonra haramlardan sakınmak ve farz olan ibadetleri, ihlâs ile yapmaktır. (Tam İlmihâl s. 113)

Top
Sitemizdeki bilgilerden, Orijinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.