logo
Ana Sayfa
KIBLE
365 GÜN DUA
ABDEST VE TEYEMMÜM
AHLAK BİLGİLERİ
ALIŞ VERİŞ BİLGİLERİ
ALLAHÜ TEALA
ANA - BABA HAKKI
BOZUK FIRKALAR
BÜYÜ-SİHİR-HURAFELER
CENNET VE CEHENNEM
CİHAD
ÇEŞİTLİ KONULAR
DEVİR VE İSKAT
DİNİMİZ-BATIL DİNLER
Brahmanizm
Budizm
Hinduizm
Kitapların bozulması
Lamaizm
Masonluk
Mecusilik
Musevilik - İsevilik
Semavi dinlerde iman
Şamanizm
+Hıristiyanlık
+Yahudilik
DOĞRU İMAN BİLGİLERİ
ESHAB-I KİRAM
EVLİLİK VE AİLE
EVLİYAYI TANIMAK
FAİZ
FİTNE VE GIYBET
FİTRE-UŞUR-ZEKAT
GÖRGÜ KURALLARI
GUSÜL
HAC VE UMRE
HAYZ VE NİFAS
İDARECİLİK BİLGİLERİ
KUR'AN ÖĞRETMENİ
KUR'AN-I KERİM
KURBAN-ADAK
MEZHEPLER DOSYASI
MİRAS-FERAİZ VE BORÇ
MUCİZE-KERAMET-SİHİR
MÜBAREK GÜNLER
MÜZİK VE TEGANNİ
NAMAZ
NELERİ YİYEBİLİRİZ
NİKAH-TALAK-MEHR
ORUÇ
OSMANLI SULTANLARI
PEYGAMBER EFENDİMİZ
SAĞLIK BİLGİLERİ
SIRAT KÖPRÜSÜ
SÜNNET VE BİD'AT
ŞAFİİ İLMİHALİ
TESETTÜR
UYDURMA HADİS OLURMU
YEMİN VE KEFARETİ


Ziyaretçi Sayısı

İlahi kitapların bozulması

Sual: Yaklaşım isimli bir Hristiyan dergisinde, bugünkü Hristiyanlığın İncil’e uymadığı, Ortaçağ keşişlerinin kurdukları ve günümüze kadar faaliyetlerini sürdüren manastır sisteminin, tamamen İncil'in öğretisine aykırı olduğu bildiriliyor. İç sayfada ise, İncil'in değişmediğini konu eden, (Allah kendi kitabını korur) başlığı altındaki yazıda özetle deniyor ki:
(Allah kendi yasalarının bozulmasını umursamadı. Asırlarca insanları gerçeksiz bıraktı. Yargılanacak bu insanlar arasında ben bulunsa idim Allah’a şöyle derdim: "Ey Allah, beni ne hakla suçluyorsun? Kitaplarını korumadığın yetmezmiş gibi, elimizdeki yanlış kitaplar için bir defa bile bizi uyarmadın. Beni bilgisizlik ve günah içinde bıraktın. Şimdi beni ne hakla yargılıyorsun?")
CEVAP
Dünyadaki bir hâkimle bile böyle edepsizce konuşulmaz. Layüsel olan Rabbimizle böyle konuşulur mu? Hristiyanlara göre, tanrı gökte oturur, insan gibi etten kemikten yaratılmıştır. Böyle olunca da, ona her Hristiyan kafa tutabilir sanılıyor.

Hristiyan dergisi, İncil'in değişmediğini, insan kelamı olmadığını söylemek istiyor. Dört papazın yazdığı ve birbirini tutmayan İncillerin Allah kelamı olmadığını Hristiyanlar bile kabul ediyor.

Hazret-i Musa’dan önce gelen peygamberlerin kitapları yok muydu? Elbette vardı. Hazret-i Âdem'in, Hazret-i Nuh’un, Hazret-i İbrahim’in suhuf denilen kitapları vardı. Bugün o kitaplardan hiçbiri kaldı mı? Elbette kalmadı. Allahü teâlâ öyle diledi. O kitapları korumadı. Niçin o kendi kitaplarını korumadın diye Allahü teâlâ sorguya çekilebilir mi? Kimine erkek çocuk veriyor, kimine kız. Kız çocuğu olan, (Falancaya erkek çocuk verdin, bana niçin vermedin?) diyebilir mi? Çocuğu olmayanın da, (Bana niçin çocuk vermedin) demeye hakkı var mıdır? Hiç kimsenin hiçbir bakımdan Allah’ta hakkı olamaz.

Tevrat, İncil ve bütün kitaplar ve sahifelerin hepsi birden, bir defada inmişti. Hepsi, insan sözüne benziyordu ve lafızları mucize değildi. Onun için çabuk bozulup değiştirildi. (S. Ebediyye)

Allahü teâlâ, Kur'an-ı kerimi ise koruyacağım diyor ve koruyor. Bunun için Kur’an-ı kerim diğer ilahi kitaplarla mukayese edilmez.

Her peygambere kitap verilmedi. Sadece 313 Resule verildi. Diğer nebiler, bunların kitaplarına göre amel etti. Hristiyan’ın bilmediği bir husus da, peygamber gönderilmeyen milletler sorguya çekilmez. Bir âyet-i kerime meali şöyledir:
(Biz, peygamber gönderip [dinin emirlerini] bildirmeden önce azap yapmayız.) [İsra 15]

 

Top
Sitemizdeki bilgilerden, Orijinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.