logo
Ana Sayfa
KIBLE
365 GÜN DUA
ABDEST VE TEYEMMÜM
AHLAK BİLGİLERİ
ALIŞ VERİŞ BİLGİLERİ
ALLAHÜ TEALA
ANA - BABA HAKKI
BOZUK FIRKALAR
BÜYÜ-SİHİR-HURAFELER
CENNET VE CEHENNEM
CİHAD
ÇEŞİTLİ KONULAR
DEVİR VE İSKAT
DİNİMİZ-BATIL DİNLER
DOĞRU İMAN BİLGİLERİ
ESHAB-I KİRAM
EVLİLİK VE AİLE
EVLİYAYI TANIMAK
FAİZ
FİTNE VE GIYBET
FİTRE-UŞUR-ZEKAT
GÖRGÜ KURALLARI
GUSÜL
HAC VE UMRE
HAYZ VE NİFAS
İDARECİLİK BİLGİLERİ
KUR'AN ÖĞRETMENİ
KUR'AN-I KERİM
Âyete farklı yorum
Başka delil var mı?
Çeşitli sorular
Delil göstermek
Dinlemenin sevabı
Ha-mim'lerin şefaati
Hatim nedir?
Hoparlörden Kur'an
İslam harfleri
Kabristanda Kur'an
Kıraat ilmine dair
Kim için indi?
Kur'an değişmemiştir
Kur'an değiştirilmez
Kur'an hayranlığı
Kur'an konferansı
Kur'an mahlûk değil
Kur'an niçin Arapça?
Kur'anda Ehli Kitap
Kur'anda nesh
Kur'anda sayılar
Kur'anda var mı?
Kur'andaki mecazlar
Kur'anın benzeri
Kur'anın korunması
Kur'anın tercümesi
Mushaf'a başka harf
Okumak ibadet mi?
Okumak ve dinlemek
Okumanın edebi
Öğrenmek ve okumak
Resulullah açıkladı
Sapık fırkalar
Sünnet de delildir
Ücretle Kur'an okuma
''Tarihsel'' Ayetler
Yahudi ve Hıristiyan
Zırva tevil götürmez
+Ateistlere cevaplar
+Meal ve Tefsir
+Surelerin fazileti
KURBAN-ADAK
MEZHEPLER DOSYASI
MİRAS-FERAİZ VE BORÇ
MUCİZE-KERAMET-SİHİR
MÜBAREK GÜNLER
MÜZİK VE TEGANNİ
NAMAZ
NELERİ YİYEBİLİRİZ
NİKAH-TALAK-MEHR
ORUÇ
OSMANLI SULTANLARI
PEYGAMBER EFENDİMİZ
SAĞLIK BİLGİLERİ
SIRAT KÖPRÜSÜ
SÜNNET VE BİD'AT
ŞAFİİ İLMİHALİ
TESETTÜR
UYDURMA HADİS OLURMU
YEMİN VE KEFARETİ


Ziyaretçi Sayısı

Kur’an konferansı

Sual: Bursa’da Kur’an hakkında bir konferans verildi. (Kur’an, okuyup öğrenilmesin ve kimse uzanamasın diye süslü kılıflarla yükseğe asılıyor. Her zaman okunamasın diye, Mushaf’ı tutmak için abdest alma zorunluluğu getirilmiş. Yani Kur'an okumanın yolları zorlaştırılmış. Mushaf’ı abdestsiz tutmanın hiç mahzuru olmaz. Öyle yükseklere de asmamalı, el altında olmalı. Aslını bilmeyen mealini okumalı. Dini, mezhep kitaplarından değil, orijinalinden veya mealinden öğrenmeli) gibi yadırgadığımız şeyler söylendi. Hacca gidenler bilirler, Vehhabîler, Kur’an-ı kerime hürmet etmiyorlar, Mushaflar yerlerde geziyor. Yastık gibi başlarının altına koyuyorlar. Herkese meal veriyorlar. Konferanstaki konuşmacılar, hangi dine, hangi mezhebe mensup olabilirler?
CEVAP
Maalesef, zaman zaman böyle çatlak sesler çıkıyor. Mushaf, kıymetli bir şey olduğu için süslü kılıf yapıp, okunmadığı zamanlarda hürmet etmek ve abdestsiz tutmamak için yükseğe konmasından, niye rahatsız oluyorlar ki?

(Âyet-i kerimeye abdestsiz dokunulmaz) emrini Peygamber efendimiz veriyor. Bu emri niye lüzumsuz görüyorlar? Bugün abdestsiz tutturanlar, yarın zorluk olmasın diye cünüp de tutturmaktan çekinmezler. (Zorlaştırmayalım, kolaylaştıralım) diye namazı da, abdestsiz kıldırmaya mı çalışacaklar?

Vakıa sûresinin, (Kur’ana temiz olanlardan başkası dokunamaz) mealindeki 79. âyetini Peygamber efendimiz şöyle açıklıyor:
(Kur’an âyetlerine ancak hadesten [abdestsizlik ve cünüplük hâlinden] temiz olan dokunabilir.) [Nesaî]

Demek ki âyetlere abdestsiz ve cünüp dokunulamadığına göre, Mushaf’a hiç dokunulamaz.

Meal okumakla din öğrenilemez. 72 sapık fırka da Kur'andan kendi anladıklarına uydukları için sapıttılar, cehennemlik oldular. Kendi anladığımıza değil, Ehl-i sünnet âlimlerinin anladıklarına uymalıyız. Peygamber efendimiz, (Kurtuluş fırkası, benim ve Eshabımın gittiği yolda bulunanlardır) buyuruyor. (Tirmizî)

Dikkat edilirse, Resulullah efendimiz, sadece (Benim yolum kurtuluş yoludur) demiyor, (Benim ve Eshabımın yolundan giden kurtulur) buyuruyor. Niye Peygamber efendimiz, (Kurtuluş yolu Allah'ın bildirdiği yoldur) demiyor? Kendi bildirdiği yol, Allah'ın öğrettiği yoldur. Her sapık, (Biz Allah'ın yolundayız, biz Kur'ana uyuyoruz) diyerek kendi görüşüne uyacağı için, bu yanlışlığı önlemek maksadıyla kurtuluş yolunu böyle açıklamıştır. İmam-ı Rabbânî hazretleri de buyuruyor ki:
Peygamber efendimiz, kendini söyledikten sonra, Eshab-ı kiramı da söylemesine lüzum olmadığı hâlde, bunları da söylemesi, (Benim yolum, Eshabımın gittiği yoldur. Kurtuluş yolu, yalnız Eshabımın gittiği yoldur) demektir. Eshab-ı kiramın yolu, Ehl-i sünnet vel-cemaat fırkasıdır. Cehennemden kurtulan fırka, yalnız bunlardır. (1/80)

Kur’an-ı kerimi anlamak, murad-ı ilahiyi anlamak demektir. Meal ise, yazarın âyet-i kerimeden kendi anladığını bildirmesidir. Yani mealle, murad-ı ilahi öğrenilmiş olmaz, aksine o meali yazanın düşüncelerine esir oluruz. Kur’an mealini yazan yanlış yazmışsa, yazan da okuyup kabul eden de küfre düşer. Kur'an-ı kerimi yanlış anlamak veya şüphe etmek imanı giderir. Mektubat-ı Rabbânî’deki hadis-i şerifte, (Kur'anı kendi görüşüne göre tefsir eden kâfir olur) buyuruldu. (Deylemî)

İşte bundan dolayı, peygamberler hariç, insanların en üstünü olmasına rağmen, Hazret-i Ebu Bekr-i Sıddık, (Kur'an-ı kerimi kendi reyimle, kendi görüşümle tefsire kalkarsam, beni hangi yer taşır, hangi gök gölgeler?) buyurmuştur. (Şir’a)

İnsanları meal okumaya teşvik etmenin tehlikesi buradan da anlaşılmaktadır.

 

Top
Sitemizdeki bilgilerden, Orijinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.