logo
Ana Sayfa
KIBLE
365 GÜN DUA
ABDEST VE TEYEMMÜM
AHLAK BİLGİLERİ
ALIŞ VERİŞ BİLGİLERİ
ALLAHÜ TEALA
ANA - BABA HAKKI
BOZUK FIRKALAR
BÜYÜ-SİHİR-HURAFELER
CENNET VE CEHENNEM
CİHAD
ÇEŞİTLİ KONULAR
DEVİR VE İSKAT
DİNİMİZ-BATIL DİNLER
DOĞRU İMAN BİLGİLERİ
ESHAB-I KİRAM
EVLİLİK VE AİLE
EVLİYAYI TANIMAK
FAİZ
FİTNE VE GIYBET
FİTRE-UŞUR-ZEKAT
GÖRGÜ KURALLARI
GUSÜL
HAC VE UMRE
HAYZ VE NİFAS
10 günden az olanlar
10 günden fazla
10 günü aşan
10 günü aşmayan
Âdete rastlayanlar
Âdete rastlamayanlar
Çeşitli sorular
Deyim ve kelimeler
Durumlara örnekler
Düzensiz hayz
Günlerin değişmesi
Hayız bitince gusül
Hayız örnekleri
Hayzın değişmesi
Hayz ile ilgili
İddet ile ilgili
İstimrarlı haller
Kızlarda hayz
Kızlarda istimrar
Kızlarda temiz gün
Kocadan gizlemek
Lohusalık dönemi
Mâlikî'de âdet
Maliki'de hayz
Özel günler defteri
Ramazanda hayz
Serbest olanlar
Sual sorarken
Yanlış bilgiler
Yasak olanlar
+Nifas kanları
İDARECİLİK BİLGİLERİ
KUR'AN ÖĞRETMENİ
KUR'AN-I KERİM
KURBAN-ADAK
MEZHEPLER DOSYASI
MİRAS-FERAİZ VE BORÇ
MUCİZE-KERAMET-SİHİR
MÜBAREK GÜNLER
MÜZİK VE TEGANNİ
NAMAZ
NELERİ YİYEBİLİRİZ
NİKAH-TALAK-MEHR
ORUÇ
OSMANLI SULTANLARI
PEYGAMBER EFENDİMİZ
SAĞLIK BİLGİLERİ
SIRAT KÖPRÜSÜ
SÜNNET VE BİD'AT
ŞAFİİ İLMİHALİ
TESETTÜR
UYDURMA HADİS OLURMU
YEMİN VE KEFARETİ


Ziyaretçi Sayısı

Mâlikî’de âdetin değişmesi

Sual: Hayzının en çoğu 7 gün kan olan, Mâlikî'yi taklit eden bir Hanefî'nin âdeti, 20 temiz, 7 kan iken, aşağıda belirtilen sayılarda kan görse, âdeti nasıl değişir?
CEVAP
Mâlikî’de, sonraki ayda, âdeti değişirse, âdetlerinden en çoğunun 3 gün fazlası hayz olur. Daha fazlası ve 15 günden fazlası istihaza olur. (S. Ebediyye)

Sualdeki kadının durumunu her ay için bildirelim:
1. ay: 18 temiz, 3 kan, 2 temiz, 1 kan, 1 temiz ve 5 kan görse, kan 10 günü geçtiğinden istihaza vardır.

Hanefî'ye göre kanlı günler eski âdetine 7 gün rastladığı için hayzı değişmez, yine 7 gün olur. 3 kanlı günün ilk 2’si ve 5 kanlı günün son 3 günü istihazadır.

Mâlikî'ye göre ise 7 + 3 = 10 güne kadar gördükleri hayz, sonrakiler istihazadır. Bu ay 12 gün kan gördüğünden bunun ilk 10 günü hayz, sonraki 2 gün istihazadır. Hayzının en çoğu 10 güne çıkmıştır.2. ay: 24 temiz, 2 kan, 1 temiz, 6 kan, 1 temiz, 4 kan, görse, kan 10 günü geçtiğinden istihaza vardır.

Hanefî'ye göre kanlı günler önceki âdetine 2 gün rastladığı için (3 günden az) baştan eski hayzı kadarı esas alınır. Hayzı yine 7 gündür. Temizlik süresi 24 güne çıkar. 2 kan, 1 temiz ve 6 kanlı günün ilk 4 ü hayz olur. Geriye kalan günler istihazadır.

Mâlikî'ye göre ise hayzın en çoğu 10 gün olduğuna göre, 10 + 3 = 13 güne kadar gördükleri hayz, sonrakiler istihaza olur. Bu ay 14 gün kan gördüğünden bunun ilk 13 günü hayz, sonraki 1 gün istihazadır.

13. gün gusledip 14. gün namazını kılar. Hanefî'ye göre istihaza olan günleri kaza eder.3. ay: 19 temiz, 4 kan, 4 temiz, 1 kan, 1 temiz ve 5 kan görse, kan 10 günü geçtiğinden istihaza vardır. İstihaza olduğu için istihazasız son ay esas alınır.

Hanefî'ye göre 4 kanlı günün son 3 günü, eski hayza rastladığından 3 gün hayz, 4 kanlı günün 1. günü ve diğer günler istihaza olur.

Mâlikî'ye göre ise, en çok hayzı 13 idi. 13 + 3 = 16 eder. 15 günü geçtiği için hayzı 15 güne çıkar. İlk günden itibaren 4 kan + 4 temiz + 1 kan + 1 temiz + 5 kan = 15 gün hayz olur.

Hanefî'ye göre istihazalı olan günleri kaza eder.4. ay: 23 temiz ve 10 kan görse, istihaza olmadığı için Hanefî'ye göre hayzı 10 güne, temizlik süresi ise, 23 güne çıkar. Mâlikî'de de hayzı 10 gündür.5. ay: 25 temiz, 8 kan, 2 temiz, 1 kan, 1 temiz ve 4 kan görse, kan, 10 günü geçtiğinden istihaza vardır. 4. aydaki istihazasız son hayzı esas alınır.

Hanefî'ye göre, eski hayzına rastlayan 8 gün hayz, diğer günler istihazadır.

Mâlikî’de ise, hayzının en çoğu 15 gün olduğu için, artık 3 gün eklenmez. İlk günden itibaren 15 gün hayzdır. 16. gün gusledip namazlarını kılar. Hanefî'ye göre istihazalı olan günleri kaza eder.6. ay: 22 temiz, 1 kan, 2 temiz, 3 kan, 2 temiz, 2 kan, 1 temiz ve 2 kan görse, kan, 10 günü geçtiğinden istihaza vardır. İstihazasız son ay olan 4. aydaki hayzı esas alınır.

Hanefî'de eski hayza rastlayan 3 kan + 2 temiz + 2 kan = 7 gün hayz, diğerleri istihaza olur.

Mâlikî'de ise, hayzının en çoğu 15 gün olduğu için ilk günden itibaren 13 gün hayz olur. Hanefî'ye göre istihazalı olan günleri kaza eder.

Top
Sitemizdeki bilgilerden, Orijinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.